pozadie

štvrtok 10. novembra 2011

Beaujolais Nouveau 2011 est arrivée

Ako napovedajú slová v mojom profile, som milovníčkou dobrého vínka a tak som tento sviatok mladého vína nemohla nechať bez povšimnutia. 


Vo Francúzsku je to Beaujolais, v susednom Česku Svatomartinské víno a na Slovensku Mladé víno - ale všade sa jedná o príjemný vinársky sviatok, kde v ľahkom a ležérnom štýle po celom svete sa slávi príchod mladého vína . Táto tradícia prvého priťuknutia vína z nového ročníka pochádza už z čias Jozefa II a vinári z celého sveta vítajú tento sviatok s veľkým očakávaním....totiž, podľa kvality mladého vína sa dá odhadnúť kvalita celého ročníka. A pretože tohtoročné leto a jeseň priniesli správny pomer slnka a dažďa, vinári sľubujú, že ročník 2011 bude mimoriadne vydarený. 

Francúzske Beaujolais sa otvára na celom svete už tradične 3.novembrový štvrtok a je to len červené víno.

Slovenské Mladé víno predbehlo, lebo je povolená distribúcia do predajných sieti reštaurácii a obchodných reťazcov počnúc dňom 7.11., avšak slávnostne bude tento sviatok zahájený 11.11.2011 o 11 hodine v Bratislave  na hlavnom námestí, kedy začne Svätomartinský košt a kde bude mladé víno symbolicky otvorené a krstené.
     

České Svatomartinské víno bude pod patronátom českého vinárskeho fondu slávnostne otvárané taktiež 11.11.2011 o 11 hodine .


 Mimochodom - konštelácia ôsmich jedničiek je nepochybne tiež dobrým znakom ....

Vyrazte si pokiaľ Vám to čas dovolí na koštovku - množstvo akcií tento víkend zameraných na ochutnávku  a ich sprievodné akcie  (v  susednom česku je to tradične aj pečenie svatomartinskej  husi ) sú zároveň príležitosťou na milé stretnutia  - pretože mladé vína sa pripravujú pre každodennú radosť a sú určené pre potešenie s priateľmi . Sú charakteristické tým, že chutnajú veľmi sviežo a ľahko a majú nižší obsah alkoholu.   

NA ZDRAVIE !!!
                                    PROSIT !!!
                                                               CIN CIN !!!     

Večer ma čaká mladé víno.....juchúú 

                                                                           Vaša Eva

2 komentáre:

Lucie povedal(a)...

Evičko, píši Ti ohledně Tvé otázky na stromeček, který jsem měla na blogu.. Myslím, že je úplně jedno, jakou flašku použiješ, jestli skleněnou nebo plastovou. Skleněná by byla asi ideální, je pěkně těžká, nepřevrhne se, ale já jsem použila také plastovou, a aby se nepřevrhla, naplnila jsem ji pískem ;)

annapos povedal(a)...

Přeji, sice hodně opožděně, krásné večery s mladým vínem. radostí není nikdy dost.